Rozmiary wizytówek formaty

Jak przygotować projekt wizytówki do druku

Oprócz typowo estetycznych aspektów projekt wizytówki do druku powinien być przygotowany wg sztuki drukarskiej z zachowaniem podstawowych zasad przygotowania do druku.

Jeśli wszystkie z poniższych będą spełnione – nie mamy obaw, że drukarnia odrzuci plik lub wizytówki zostaną źle wydrukowane.

Projekt wizytówki musi zawierać spady

Jeśli w projekcie wizytówki grafika, zdjęcie, cokolwiek nadrukowanego dochodzi do krawędzi wizytówki musi musi być powiększona poza format wizytówki o tzw. spad, czyli pole do odcięcia. Precyzja gilotyny do cięcia wizytówek w dzisiejszych czasach jest wysoka i wystarczy 1mm spadu ale wg sztuki drukarskiej spady powinny wynosić co najmniej 2mm. Ilustracja obrazuje co może się stać jeśli projekty wizytówek nie mają spadów.

wizytówka bez spadów

Bezpieczny margines

Teksty, logo czy inne istotne części projektu do druku nie mogą leżeć blisko krawędzi wizytówki ponieważ mogą zostać obcięte. Wg sztuki drukarskiej bezpieczny margines, min. 2,5mm od linii cięcia powinien być bezwzględnie stosowany. Tak więc umieszczanie elementów w projekcie wizytówek blisko linii cięcia musi być wykonywane świadomie, czasem można osiągnąć ciekawy efekt. Zobacz ilustrację obrazującą sytuację gdy projekt nie zachowuje bezpiecznego marginesu.

Nieprawidłowy margines

Do druku wizytówek tylko kolory CMYK

W poligrafii drukowanie wizytówek odbywa się farbami CMYK więc projekt przygotowany w kolorach RGB może skończyć się katastrofą. W najlepszym przypadku kolory na wydrukach będą blade, nienasycone a nawet  kompletnie różne niż zakładał projektant wizytówki. Przykład zachowania się po wydrukowaniu projektu przygotowanego w RGB:

kolory rgb do druku

Teksty zamienione na krzywe

Podstawowa zasada – przekształcanie tekstów na krzywe (obiekty wektorowe). Jeśli mamy w projekcie wizytówki teksty stworzone fontem, którego nie posiada drukarnia – projekt w najlepszym przypadku zostanie odrzucony ale jeśli nie zostanie to wykryte – spodziewajmy się błędów takich jak – zmiana układu tekstu, lub brak polskich liter poprzez zamienienie tekstu na inny krój pisma. Poniżej przykład pokazujący co może się stać z tekstem nie zamienionym na krzywe.

teksty nie zamienione na krzywe

Efekty specjalne

Nie należy stosowanie efektów specjalnych w programie graficznym
Efekty specjalne stworzone w programie graficznym (np. soczewka, cienie, przenikanie, przejścia tonalne, itp.) przed przekazaniem drukarni trzeba zamienić na mapy bitowe czyli je zrasteryzować ponieważ plik może zostać otwarty w innym programie, który nie obsługuje takich efektów.

efekty specjalne

Odpowiednia rozdzielczość zdjęć i grafik

Zdjęcia, obrazki, grafika i inne mapy bitowe do druku powinny mieć odpowiednią rozdzielczość – minimum 300dpi co zapewni ich wydrukowanie w należytej jakości, nie będą rozmyte i  z widocznymi powiększonymi pikselami. Zadbaj aby projekt wizytówki do druku zawierał grafikę wyższej rozdzielczości niż ta, która nadaje się do wyświetlania jedynie na stronach internetowych.

Nieprawidłowa rozdzielczość