Historia wizytówek

Odrobina historii

Skąd pochodzą wizytówki?

Historia wizytówek rozpoczęła się w XV wieku. Pierwsze z nich, z wykorzystaniem techniki kaligrafii, tworzono na papierze ryżowym i jedwabiu. Z czasem posiadanie kartoników ze swoimi danymi, wykonywanych już z papieru czerpanego, stało się obowiązkiem chińskich urzędników.

Łyk wizytówkowej historii

To najprawdopodobniej dzięki Marco Polo rozpoczęła się natomiast historia wizytówek w Europie. Najwcześniej i najsilniej ich obecność na starym kontynencie zapisała się we Włoszech i we Francji, gdzie kartoniki zdobyły największą popularność. Na początku korzystali z nich przedstawiciele arystokracji. Służyły im one jako karty wizytowe do anonsowania odwiedzin. Były też wręczane przez damę na ręce gospodyni po przybyciu do jej domu. Karty wizytowe wypisywane były odręcznie przez właściciela na kartonie w białym kolorze. Wypisywano na nich imię i nazwisko oraz nierzadko również dodawano rysunek wykonywany przez artystę. Rysunek przedstawiał np. posiadłość właściciela, portret, scenkę humorystyczną czy inicjały.

Historia druku wizytówek miała natomiast swój początek w końcówce XVIII wieku w Niemczech. Druk wizytówek realizowano w różnych technikach: m.in.: chromolitografia, litografia, drzeworyt, offset. Wykorzystywano nawet fotografię, która była wówczas nowinką technologiczną, a jej wykonanie oznaczało poniesienie wysokich kosztów. André Adolphe-Eugène Disdéri był zaś osobą, która tworzyła historię wizytówek fotograficznych.

Wizytówka posiadała i posiada nadal funkcję biznesową, której istotą jest wręczanie np. klientowi czy kontrahentowi wizytówki, na której umieszczone są dane kontaktowe, mapka lokalizacyjna.

Inną funkcją wizytówki była funkcja reklamowa, która narodziła się wraz z końcem XIX w. w Stanach Zjednoczonych, kiedy to narodził się i intensywnie nasilał marketingowy charakter wizytówki.

Dziś najpopularniejszym zastosowaniem wizytówki jest jednak to związane ściśle z funkcją biznesową.

Współczesność również obfituje w ciekawe wzory, które stopniowo zapisują kolejne karty historii wizytówek. Poniżej przedstawiamy przykłady wizytówek znanych właścicieli.

Leave a Reply