Rodzaje wizytówek

Rodzaje wizytówek

Wizytówki powstają według rozmaitych technologii. W tym artykule przedstawiamy najpopularniejsze wraz z kosztorysem aby poznać zależności między efektownością a ekonomią. Tanie wizytówki wcale nie muszą być mniej efektowne od tych bardziej nietypowych wizytówek a na efekt końcowy ma przede wszystkim wpływ pomysł i projekt graficzny.

1. Wizytówki kredowe

Najtańsze wizytówki powstają na podłożu kredowym o gramaturze 300-350g w druku offsetowym lub cyfrowym. Często farba zabezpieczona jest niewidocznym lakierem dyspersyjnym, nie mającym wpływu na wygląd a jedynie zapobiega rozmazywaniu się farb.
Wadą tych najprostszych wizytówek jest możliwość odpryskiwania farby, strzępieniu brzegów jeśli grafika dochodzi do linii cięcia. To naturalne, że tak zachowują się wizytówki nie zabezpieczone lakierem UV lub folią. Warto w takiej technice używać projektu, który nie zawiera grafiki, która była by drukowana do krawędzi wizytówki a z marginesem.

2. Wizytówki foliowane

Foliowane wizytówki różnią się od standardowych wizytówek tylko tym, że druk na kredzie zabezpieczony jest folią matową lub błyszczącą a co za tym idzie – niesie dodatkowe właściwości. Druk jest zabezpieczony przed odpryskiwaniem farby i strzępieniem się brzegów wizytówki. Folia błyszcząca dodatkowo ożywia, nasyca kolory. Folia matowa nieco tłumi kolor ale nie jest to wadą gdyż w wielu przypadkach podnosi elegancję.

3. Wizytówki lakierowane

Lakierowane wizytówki posiadają efekt błyszczący dzięki naniesieniu warstwy lakieru UV i tym różnią się od standardowych. Lakier także chroni brzegi wizytówki przed strzępieniem farby na brzegach lecz sam jest bardziej podatny na strzępienie czy zarysowanie – bardziej niż folia błyszcząca.

4. Wizytówki z lakierem wybiórczym

Wizytówki takie są uznawane za ekskluzywne, nietypowe, pozwalają polakierować dowolny kształt czyniąc go błyszczącym kiedy reszta część wizytówki jest matowa. O wizytówkach z lakierem selektywnym – punktowym UV pisaliśmy w artykule – Wizytówki z lakierem wybiórczym, dlatego polecamy jego lekturę bo zagadnienie tam zostało wyraźnie opisane.

5. Wizytówki na papierach ozdobnych

Kreatywne papiery ozdobne, kolorowe, metalizowane, perłowe, złote, srebrne, czarne również o nietypowej fakturze pozwalają na powstanie fajnych wizytówek, wyróżniających się i robiących dobre wrażenie. Gramatury papierów ozdobnych oscylują wokół 270-350g.
Ciekawe efekty uzyskuje się drukując złote wizytówki lub czarne, nadrukowywując biały kolor, bo to również jest możliwe.